«Լողացող մարմինների պայմանները» (7-րդ դասարան) դասի շնորհանդեսը ֆիզիկայի դասի (7-րդ դասարան) թեմայի վերաբերյալ. «Լողի մարմնի պայմանները» թեմայով շնորհանդես Լող մարմինների շնորհանդես

  • 10.01.2024

Աշխատանքն իրականացրել է Պերմի երկրամասի Օխեր քաղաքի «OSOSH No 3» քաղաքային ուսումնական հաստատության առաջին կարգի ֆիզիկայի ուսուցիչը։

Բավկուն Տատյանա Նիկոլաևնա


  • Ինչու՞ կոճակը կամ մեխը սուզվում է ջրի մեջ, իսկ մեծ նավերը լողում են ջրի երեսին:
  • Պատմական անդրադարձ.
  • Օրենքի ձևակերպում.
  • Այս օրենքի մաթեմատիկական արտահայտությունը.
  • Օրենքի վավերականությունը հաստատող փորձեր.
  • Օրենքի գործնական կիրառման մեթոդը.

Արքիմեդ (Ք.ա. 287–212) - հին հույն մեծագույն գիտնական և գյուտարար։ Նա հորինեց Արքիմեդյան պտուտակը և ջրի մեջ կշռելով որոշեց համաձուլվածքի բաղադրությունը։ Նա սահմանեց լծակների կանոնը և բացահայտեց հիդրոստատիկայի օրենքը։


Պատմական տեղեկատվության շարունակություն.

Լեգենդ կա այն մասին, թե ինչպես Արքիմեդը եկավ այն բացահայտմանը, որ լողացող ուժը հավասար է մարմնի ծավալի հեղուկի քաշին: Նա անդրադարձավ Սիրակուսիայի թագավոր Հիերոնի (Ք.ա. 250 թ.) կողմից իրեն տրված առաջադրանքին։ Արքիմեդին հանձնարարվեց պարզել՝ առանց թագը կոտրելու, թե արդյոք դրա մեջ կեղտոտություն կա։ Եվ հետո մի օր......


Էվրիկա! Էվրիկա!

Ես գտա!


Պատմական տեղեկատվության շարունակություն

Այս խնդիրը լուծելիս Արքիմեդը եկել է եզրակացության.մարմինները, որոնք ավելի ծանր են, քան հեղուկը, իջնելով դրա մեջ, ավելի ու ավելի խորն են սուզվում, մինչև հասնեն հատակին, և հեղուկի մեջ գտնվելով կորցնում են այնքան քաշ, որքան հեղուկը կշռում է մարմինների ծավալով:





Մարմինը բարձրացնելուց հետո դրա տակ դրեք ձուլման անոթ՝ լցված հեղուկով մինչև ձուլման խողովակի մակարդակը:

Ամբողջ մարմինը ընկղմված է հեղուկի մեջ։ Որտեղ հեղուկի մի մասը, որի ծավալը հավասար է մարմնի ծավալին, դուրս է թափվումլցնող անոթից ապակու մեջ:

Գարնանային ցուցիչը բարձրանում է, ինչը ցույց է տալիս հեղուկի մարմնի քաշի նվազում:


Փորձարարական հիմնավորման շարունակություն.

Եթե ​​բաժակից հեղուկը լցնում եք դույլի մեջ, այն հեղուկը, որը տեղաշարժվել է մարմնի կողմից, ապա զսպանակային ցուցիչը կվերադառնա իր սկզբնական դիրքին:

Փորձի հիման վրա կարելի է եզրակացնել, որ Հեղուկի մեջ ամբողջությամբ ընկղմված մարմինը դուրս մղող ուժը հավասար է հեղուկի քաշին այս մարմնի ծավալում:


Արքիմեդի օրենքը.

«Հեղուկի մեջ ընկղմված մարմինը ենթարկվում է լողացող ուժի, որը հավասար է այս մարմնի կողմից տեղաշարժված հեղուկի քաշին»:


Այս օրենքը ցույց է տալիս կապը g w հեղուկի խտության և մարմնի այն մասի ծավալի միջև, որը ընկղմված է մարմնի V հեղուկի մեջ, միացում ուղիղ համեմատականության տեսքով։

F A = ​​P f = g m f = g g f V մարմին


1. Լողի մարմիններ.

Եթե ​​F ծանրության ուժը փոքր է Արքիմեդյան F A ուժից.


Լողի մարմիններ. Մարմինը լողում է հեղուկի մակերեսին կամ լողում է վեր։


2. Լողացող մարմիններ.

Եթե ​​F ծանրության ուժը հավասար է Արքիմեդյան F A ուժին.


Մարմինը գտնվում է հավասարակշռության մեջ հեղուկի ցանկացած կետում կամ լողում է հեղուկի մեջ:


3. Լողացող մարմիններ.

Մարմինը սուզվում է հատակին կամ խեղդվում։

Եթե ​​F ծանրության ուժը մեծ է Արքիմեդյան F A ուժից.



5. Նավերի նավարկություն.



Դասի թեման՝ Լողացող մարմիններ

  • Դասի թեման՝ Լողացող մարմիններ
  • Դասի նպատակը. Իմպրովիզացված միջոցներից անցնելու համար լաստանավ պատրաստելու օրինակով սերմանել տեսությունը գործնականում կիրառելու հմտություններ:
  • Սարքավորումներ՝ մուլտիմեդիա պրոյեկտոր, լաստանավ պատրաստելու համար նախատեսված բլանկներ, ջրով անոթ, վիբուրն մրգեր, 2 թերթ ալյումինե փայլաթիթեղ, աղ, կարտոֆիլ։
  • Դասի ընթացքը. 1. Արքիմեդի օրենքի կրկնությունը և լողացող մարմինների պայմանները:
  • 2. Բացատրեք ուսանողներին այն, ինչ նրանք պետք է իմանան և պետք է լաստանավ պատրաստեն
  • 3. Լաստանավի արտադրության համար անհրաժեշտ պարամետրերի հաշվարկ:
  • 4. Լաստանավ պատրաստելը և դրա փորձարկումը լողացողության օրինակով:
Ուսանողների ճակատային հարցում
  • 1.Երեխաներ, եկեք հիշենք Արքիմեդի օրենքը. Ասյա դու ուզում ես։
  • Եկեք.
  • Ասյա. Երբ ընկղմվում է հեղուկի կամ գազի մեջ, շարժվող ուժը գործում է ուղղահայաց վերև՝ թվայինորեն հավասար տեղահանված հեղուկի կամ գազի քաշին: Սրանք են նկարում պատկերված ուժերը
  • Ո՞վ է գրելու այս հայտարարությունը մաթեմատիկորեն: Թանզիլ ուզու՞մ ես։ Եկեք.
Թանզիլիան գրատախտակին գրում է Արքիմեդի օրենքը.
  • Թանզիլիան գրատախտակին գրում է Արքիմեդի օրենքը.
  • Fa=րլgV
  • Լավ, նստիր:
  • Հիմա նայելով բանաձևին, ասա ինձ, թե ինչից է կախված Արքիմեդյան ուժը: Մարիամ.
  • Մարիյամ - Բանաձևից պարզ է դառնում, որ որքան մեծ է Արքիմեդյան ուժը, այնքան մեծ է հեղուկի խտությունը և մարմնի ծավալը: Նկարը ցույց է տալիս, թե ինչպես է Արքիմեդյան ուժը մեծանում հեղուկի խտությամբ։
  • Բենզինի ջրի սնդիկ
.
  • Շնորհակալություն, նստիր։
  • Հիմա ասա ինձ լողացող մարմինների պայմանը.
  • Էլվիրա - Արքիմեդի ուժի և մարմնի ձգողության ուժի հավասարությունը մարմնի լողալու պայմանն է: Հեղուկի ներսում գտնվող մարմնի վրա գործում են երկու ուժեր՝ ձգողականության ուժը (Ft) ուղղված ուղղահայաց դեպի ներքև և Արքիմեդյան ուժը՝ ուղղված դեպի վեր (Fa):
  • Լավ, Էլվիրա, նստիր:
  • Զուլֆիան գրեք գրատախտակին ասվածը:
  • Զուլֆիան գրում է.
  • Fa= Ft
.
  • Հեղուկի (գազի) մեջ ամբողջությամբ ընկղմված մարմինը դուրս մղող ուժը հավասար է հեղուկի (գազի) քաշին այս մարմնի ծավալում։
  • ρլgV=մգ
  • Ցանկացած մարմին լողում է ջրի մեջ, քանի որ մարմնի ստորջրյա մասով տեղաշարժվող ջրի քաշը հավասար է մարմնի քաշին օդում բեռնվածությամբ կամ ծանրության ուժին, որն ազդում է մարմնի վրա բեռի հետ:
Լաստանավի պարամետրերի հաշվարկ
  • Լավ, հիմա անցնենք հաշվարկներին, դու ինձ ակտիվորեն կօգնես։
  • Եվ այսպես, մենք պետք է օգտագործենք մեր գիտելիքները, որպեսզի կառուցենք լաստանավ, որը կբարձրացնի մարդուն: Մենք չափելու ենք մարդու քաշը։ Թիթեղյա զինվորին որպես մարդ կվերցնենք. Լաստանավի նյութը լինելու է փայտե սալիկներ, որոնցից հյուսելու ենք լաստանավը։ Դա անելու համար մենք պետք է իմանանք, թե քանի սլատ պետք է վերցնենք: Եվ այսպես, մենք սկսում ենք. Լաստանավի բարձրացնող ուժը Արքիմեդի ուժի և բուն լաստանավի քաշի տարբերությունն է։ Բարձրացնող ուժը պետք է հավասար լինի զինվորի քաշին։
Լաստանավի ծավալի հաշվարկ
  • Fa-mg=Fп
  • Fa=րլgV
  • m= ρսV
  • V=NV0
  • Fп= ρվ gNV0- ρս gNV0
  • Fп=g NV0(րվ- - րս), ուստի մենք ունենք
Մեկ ռելսի ծավալի հաշվարկ
  • Եթե ​​խաչմերուկը քառակուսի է, իսկ կողմը 1 սմ է ռելսի երկարությամբ
  • 20 սմ, ապա դրա ծավալը կլինի V0 =2*10-5 մ3.
  • Այստեղից մենք գտնում ենք սալիկների քանակը.
  • N=0,5*105 մ3. Թիթեղյա զինվորը կշռում է 0,5 Ն. Այս տվյալներով Եկեք հաշվարկենք N. Ստանում ենք N=5 Այժմ մենք գիտենք, թե քանի սլատ է մեզ անհրաժեշտ: Թող Մարիամն ու Զուլֆիան հավաքեն լաստանավը, վերցնեն սլակները և կապեն պարանով։
Աշակերտների կողմից լաստանավ հավաքելը Ուսանողների կողմից փորձերի ցուցադրում
  • Մինչ նրանք հավաքում են լաստանավը, եկեք ցույց տանք մի քանի փորձ, իսկ մնացածը թող պատասխանեն հարցերին:
  • 1. Փորձառություն կարտոֆիլի հետ.
  • Էլվիրան ցույց է տալիս.
  • Երկու անոթի մեջ կա կարտոֆիլ, ձեր տրամադրության տակ կա ջուր և մեկ այլ բան, որից հետո կարտոֆիլը լողալու է: Ասա մեզ, թե ինչ է դա, և մենք կհամոզվենք, որ կարտոֆիլը լողում է: Փորձ.
  • կարտոֆիլը լցնել բաժակի մեջ և ավելացնել հեղուկ
  • Ինչու՞ է կարտոֆիլը լողում:
Կարտոֆիլի փորձ
  • Փորձ.
  • կարտոֆիլը լցնել բաժակի մեջ և ավելացնել հեղուկ
  • Ինչու՞ է կարտոֆիլը լողում:
Էլվիրան ցուցադրում է փորձը Կարտոֆիլի լողալու պատճառի բացատրությունը
  • Մենք լուծեցինք աղը, և ջրի խտությունը դարձավ ավելի մեծ, քան կարտոֆիլի խտությունը, և այն լողաց վեր։
  • Լավ, այդպես է Ասիաթ
  • 2. Փորձ viburnum fruit. Ասիյաթը ցույց է տալիս.Ես մի բաժակ թարմ գազավորված ջրի մեջ գցում եմ վիբուրնումի միրգ: Այն փոքր-ինչ ավելի ծանր է, քան այն ջուրը, որը տեղահանում է և կսուզվի հատակին: Բայց շուտով վիբրունի պտուղը լողում է վերև:
Viburnum պտուղը սկսում է լողալ վերև:
  • Օդային պղպջակները կպչում են վիբրունի պտուղին և այն բարձրացնում են պոնտոնների պես, վերևում պղպջակները պայթում են, և այն ընկնում է ցած և այլն։ Ահա թե ինչպես է սուզանավը լողում վերև։
  • Ճիշտ է, բրավո Թանզիլյա։
  • 3.Tanzilya-ն ցույց կտա փորձը նավակի հետ:
Tanziley նավակի լողացողության ցուցադրում
  • Նայեք, երկու միանման փայլաթիթեղներից ես այս փայլաթիթեղից նավակ և գնդիկ եմ պատրաստում և դրանք իջեցնում ջրի մեջ։
.
  • Ինչպես տեսնում եք, նավը լողում է, բայց նույն քաշի գնդակը խորտակվում է։ Բացատրիր.
Մեր հյուսները վերջացրել են լաստանավը։ Տեղի է ունեցել? Այժմ իջեցրեք այն ջրի մեջ և զինվորին դրեք լաստանավի վրա։ Ինչ է պատահել?Զինվորը բարձված է լաստանավի վրա Աղջիկները ավարտեցին առաջադրանքը
  • Զինվորի հետ լաստանավը չի խորտակվում. Այժմ դուք ինքներդ ձեզ համոզեցիք, և ձեր աշխատանքն ապարդյուն չեղավ։
  • Եկեք հիմա պարզենք, թե որ ծառն է լավագույնը վերցնել լաստանավի համար:
  • Մարիամբանաձևից
  • Fп =g NV0 (ρl- ρd)
  • Հստակ երևում է, որ բարձրացնող ուժն ավելի մեծ կլինի, այնքան ցածր կլինի ծառի խտությունը։ Հետևաբար, խորհուրդ է տրվում վերցնել չոր սալիկներ և ավելի ցածր խտությամբ փայտ:
Արդյունքներ և դ/զ
  • Այսպիսով, մենք բոլորս գործնականում կիրառեցինք մեր գիտելիքները լաստանավի պարամետրերը հաշվարկելու համար: Շնորհակալություն բոլոր մասնակիցներին։
  • Դ/Զ § 50, հարցեր
  • Գտեք մի պարզ փորձ, որտեղ դուք կարող եք համեմատել պարաֆինի կամ ռետինի խտությունը ջրի խտության հետ: Փորձեք այս փորձը և վերագրեք ստորև բերված արդյունքը՝ լրացնելով բացերը:
  • Պարաֆինի խտությունը...ջրի խտությունը, քանի որ...
  • Ռետինի խտությունը ջրի խտությունն է, քանի որ...
գրականություն
  • Դասագիրք f-7 Պերիշկին
  • CD-ներ բաց ֆիզիկա, BENP, BNP
  • Տուլչինսկի Որակական խնդիրներ ֆիզիկայում
  • Պերլմանը զվարճալի ֆիզիկա
  • Ֆիզիկայի ուսուցիչ, քաղաքային ուսումնական հաստատության միջնակարգ դպրոց, Կարասու գյուղ
  • Ալիեւ Հ.Հ.

Նպատակները. Դպրոցականներին ծանոթացնել հեղուկում լողացող մարմինների երևույթին, ուսումնասիրել լողացող մարմինների պայմանները` լողացող ուժի հասկացության ուսումնասիրության հիման վրա: Զարգացնել գիտելիքները հատուկ ուսումնական իրավիճակներում կիրառելու կարողություն և բացատրել պատճառները. ինչու մարմինները լողում են որոշ հեղուկների մեջ և սուզվում մյուսներում: Տրամաբանական մտածելու և ստեղծագործական գործունեությունը զարգացնելու ունակություն: Մշակել ուսման նկատմամբ բարեխիղճ վերաբերմունք, նոր բաներ սովորելու ցանկություն և սովորելու դրական մոտիվացիա և հաղորդակցման հմտություններ:


Ճակատային հետազոտություն 1. Ի՞նչ երևույթներ գիտեք, որոնք վկայում են լողացող ուժի առկայության մասին: 2. Ի՞նչ փորձ գիտեք, որը կարող է օգտագործվել Արքիմեդյան ուժի արժեքը որոշելու համար: 3. Արդյո՞ք լողացող ուժը, որով հեղուկը գործում է պողպատե գնդակի և դրա մեջ ընկղմված նույն զանգվածի պողպատե թիթեղի վրա, նույնն է: 4. Ինչու՞ են որոշ մարմիններ լողում, իսկ մյուսները խորտակվում: Ինչու՞ մեխը սուզվում է ջրի մեջ, բայց հսկայական նավը լողում է:




Խնդիր 0,1 մ³ ծավալով մարմարի կտոր պետք է բարձրացվի լճի հատակից։ Ի՞նչ ուժ կպահանջվի դրա համար, եթե կտորի զանգվածը 300 կգ է։ Տրված է՝ m=300 կգ ρ w =1000 կգ/մ³ g=10 Ն/կգ V t =0,1 մ³ _______________ F-? Լուծում F A = ​​ռ f g V t F A = ​​1000 կգ / մ³ · 10 Ն / կգ · 0,1 մ³ = 1000 Ն; F t =m g F t = 300 կգ · 10 N / կգ = 3000 N; F = F t - F A F = 3000 N N = 2000 N. Պատասխան՝ 2 kN խնդիր (լուծումը գրատախտակի վրա)


Մարմինը լողում է, եթե... Մարմինը գտնվում է հավասարակշռության մեջ, եթե... Մարմինը խորտակվում է, եթե... Բացատրե՛ք այս դեպքերում մարմինների դիրքը։ Շարունակեք նախադասությունը. Հարց Հարց 6.






F A F t > F A 2. Դեպի ներքև ուղղված ձգողականության ուժը փոքր է, քան լողացող ուժը "title=" Դիտարկենք երեք դեպք. , առաջացող ուժն ուղղված է դեպի ներքև, և մարմինը սուզվում է F t > F A F t > F A 2. Ծանրության ուժը դեպի ներքև ավելի փոքր է, քան լողացող ուժը:" class="link_thumb"> 9 !}Դիտարկենք երեք դեպք. 1. Դեպի ներքև ուղղված ձգողականության ուժն ավելի մեծ է, քան դեպի վեր ուղղված լողացող ուժը։ Այս դեպքում առաջացած ուժն ուղղված է դեպի ներքև, և մարմինը սուզվում է։ F t > F A F t > F A 2. Դեպի ներքև ուղղված ձգողականության ուժը փոքր է վերև ուղղված լողացող ուժից: Այս դեպքում ստացված ուժն ուղղված է դեպի վեր, իսկ մարմինը լողում է վեր։ F t F A F t > F A 2. Դեպի ներքև ուղղված ձգողականության ուժը փոքր է լողացող ուժից «> F A F t > F A 2. Դեպի ներքև ուղղված ձգողականության ուժը փոքր է վերև ուղղված լողացող ուժից: Այս դեպքում առաջացող ուժը. ուղղված է դեպի վեր, և մարմինը լողում է վերև F t F A F t > F A 2. Դեպի ներքև ուղղված ձգողության ուժը փոքր է «title=" Դիտարկենք երեք դեպք. ավելի մեծ է, քան դեպի վեր ուղղված լողացող ուժը."> title="Դիտարկենք երեք դեպք. 1. Դեպի ներքև ուղղված ձգողականության ուժն ավելի մեծ է, քան դեպի վեր ուղղված լողացող ուժը: Այս դեպքում ստացված ուժն ուղղված է դեպի ներքև, և մարմինը սուզվում է։ F t > F A F t > F A 2. Ծանրության վայրընթաց ուժը փոքր է լողացող ուժից">!}


Ջրի խտություն, կգ/մ 3 Նյութի խտություն, կգ/մ 3 խորտակվում է կամ չի սուզվում Ֆիզիկական փորձ Հեղուկի մեջ լողացող մարմինների պայմանների պարզում Գործիքներ և նյութեր. Մի բաժակ ջուր, պողպատ, ալյումին, արույր, փայտ, խցան: և պարաֆինի բալոններ Առաջադրանք 1. Հերթով իջեցրեք ջրի մեջ՝ պողպատ, ալյումին, արույր, փայտ, խցան և պարաֆին գլան: Պարզեք, թե որոնք են սուզվում և որոնք լողում: 2. Դիտարկումներիդ արդյունքները գրի՛ր աղյուսակում՝ ուսումնասիրի՛ր աղյուսակը և եզրակացություն արի՛ր՝ ի՞նչ պայմաններում են մարմինները սուզվում ջրի մեջ։




Եզրակացություններ. 1. Մարմինը խորտակվում է, եթե մարմնի միջին խտությունը ρ l գերազանցում է հեղուկի ρ l խտությունը. 3. Մարմինը լողում է կամայական խորության վրա, եթե մարմնի միջին խտությունը ρ avg հավասար է հեղուկի խտության ρ l: ρ avg > ρ l ρ avg ρ l ρ avg.






Արքիմեդի այս գործերից է «Լողացող մարմինների մասին» էսսեն։ Այս թարգմանության ձեռագիրը հայտնաբերվել է 1884 թվականին Վատիկանի գրադարանում լատիներեն թարգմանությամբ։ Հունարեն տեքստը հայտնաբերվել է միայն 1905 թվականին։ Միևնույն ժամանակ, պահպանվել է Արքիմեդի ձեռագրի տեքստի մոտ երեք քառորդը։


Ջրային միջավայրում բնակվող կենդանի օրգանիզմների միջին խտությունը քիչ է տարբերվում ջրի խտությունից, ուստի նրանց քաշը գրեթե ամբողջությամբ հավասարակշռված է Արքիմեդյան ուժով։ Դրա շնորհիվ ջրային կենդանիներին ուժեղ և զանգվածային կմախքներ պետք չեն։ Նույն պատճառով ջրային բույսերի կոճղերը առաձգական են։ Սա հետաքրքիր է




Ձկան լողալու միզապարկը հեշտությամբ փոխում է իր ծավալը։ Երբ ձուկը մկանների օգնությամբ իջնում ​​է ավելի մեծ խորություն, և նրա վրա ջրի ճնշումը մեծանում է, պղպջակը կծկվում է, ձկան մարմնի ծավալը նվազում է և նա լողում է խորքում։ Բարձրանալիս ձկան լողացող միզապարկը և ծավալը մեծանում են, և այն լողում է մակերես: Ձուկն այսպես է կարգավորում իր սուզվելու խորությունը։ Ձկան լողալու միզապարկ Սա հետաքրքիր է






Հավի ձուն դրեք ծորակից ջրով տարայի մեջ: Ձուն խորտակվել է և գտնվում է բանկայի ներքևում։ Մի բանկա ջրի մեջ մի քանի ճաշի գդալ կերակրի աղ ավելացրեք, և ձուն կսկսի լողալ: Ինչու է դա տեղի ունենում: Նավերի նավարկության պայմանը նավի վրա գործող Արքիմեդի ձգողության ուժի և լողացող ուժի հավասարությունն է։ Լողացող պայմանը խախտվում է, եթե հեղուկի խտությունը փոխվում է (բաժակի մեջ հեղուկի խտությունը կավելանա, Արքիմեդյան ուժը կավելանա, և այն լողանա մակերեսի վրա)։



24 Մտորում (քարտ յուրաքանչյուր ուսանողի համար) Ի՞նչ զգացի ես դասի ընթացքում: Նկարեք ժպտացող դեմք այնպիսի խորության վրա, որը կհամապատասխանի այսօրվա դասի ձեր ընկղմվածության խորությանը: Մտորումներ (քարտ յուրաքանչյուր ուսանողի համար): Ամփոփելով դասը. Գնահատում.


Օգտագործված ռեսուրսները՝ ձեր ուշադրության համար: Հեղինակ՝ ֆիզիկայի և համակարգչային գիտության ուսուցչուհի Զ.Վ. Ալեքսանդրովա, Մունիցիպալ ուսումնական հաստատություն 5-րդ միջնակարգ դպրոց, Մուրմանսկի շրջան, 2009 թ.

«Լողացող մարմիններ» թեմայով դասի ներկայացում Սուչկովա Է.Վ., «MOU» քաղաքի միջնակարգ դպրոցի ֆիզիկայի ուսուցիչ: Կոժվա, Պեչորա ԼՈՂՈՂ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐ Ջրի տակ, երկաթե կետ, Ցերեկ ու գիշեր կետը չի քնում, Գիշեր-ցերեկ ջրի տակ, Պաշտպանում է քո խաղաղությունը: 1 Լողացող մարմինների պայմանները ՄԱՐՄՆԻ ՎԱՐՔԸ ՈՒԺԵՐԻ ՄԻՋԵՎ ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆԸ ՆԿԱՐ Մարմինը սուզվում է Մարմինը լողում է (հավասարակշռության մեջ է) հեղուկի ցանկացած կետում 2 Փորձի արդյունքները Վարքագիծը հեղուկում Մարմիններ, նյութերի անվանումներ Պլաստիկ բլոկ (խորտակիչներ կամ լողացող 1000) 1300 Փայտե բլոկ ≈ 400 Կտոր կապար 11300 Կտոր ալյումին 2700 Կտոր պոլիստիրոլի փրփուր ≈ 20 Ռետինե կափարիչ ≈ 1200 Կտոր պլաստիլին ≈ 1400 Պարաֆին 900 Փրփուր 240 ՀԱՐԱԲԵՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԻ ՎԱՐՔԸ ՈՒԺԵՐԻ ՄԻՋԵՎ խտությունը ՆԿԱՐ FT? FА rBODY? ρLIQUID FTRAIN > FA FTRAIN< FА FТЯЖ = FА 4 Машинное масло Как располагаются тела в машинном масле? 5 Плотность какого тела больше? 3 1 2 ВЫВОД: чем меньше плотность тела по сравнению с плотностью жидкости, тем меньшая часть тела погружена в жидкость. 6 В сосудах плавают одинаковые тела. В каком из сосудов находится вода, морская вода, спирт? СПИРТ ВОДА МОРСКАЯ ВОДА ВЫВОД: чем больше плотность жидкости, тем меньшая часть тела погружена в жидкость. 7 Как расположатся несмешивающиеся жидкости в сосуде? Несмешивающиеся жидкости располагаются в сосуде в соответствии со своими плотностями. керосин вода Почему горящий керосин нельзя тушить водой? 8 Жидкости тоже могут плавать 9 МЕРТВОЕ МОРЕ Купаясь в этом море, человек очень мало погружается в воду, находясь как бы на поверхности, поскольку средняя плотность тела человека меньше плотности воды. В нашей стране еще более высокая плотность воды наблюдается в заливе Кара-Богаз-Гол на Каспии и в озере Эльтон. 10 НЕФТЯНЫЕ ПЯТНА Аварии на нефтеналивных танкерах, повреждения плавучих буровых наносят окружающей среде невосполнимый ущерб. Когда нефтяное пятно достигает берега, оно загрязняет пляжи, скалы, и это загрязнение почти невозможно устранить. Существуют специальные составы, которыми посыпают нефтяные пятна, чтобы они утонули. Но в этом случае они загрязняют дно и губят живущие там организмы. 11 ЛЕСОСПЛАВ вид транспортирования леса по воде, при котором используется плавучесть древесины. 12 АРЕОМЕТР - прибор для измерения плотности жидкости Ареометр представляет собой стеклянную трубку, нижняя часть которой заполнена дробью для удержания ареометра в вертикальном положении во время измерений. В верхней, узкой части находится шкала, которая проградуирована в значениях относительной плотности. 13 Можно ли заставить плавать тела, которые в обычных условиях тонут в воде? 14 ПЛАВАНИЕ РЫБ и млекопитающих Средняя плотность живых организмов, населяющих водную среду, близка к плотности окружающей их воды. Это и делает возможным их плавание под водой. Большую роль в передвижении рыб играет плавательный пузырь. Меняя объём пузыря, рыба способна как увеличивать, так и уменьшать действующую на неё выталкивающую силу. Киты регулируют глубину погружения за счет уменьшения и увеличения объема легких. 15 ПОДВОДНАЯ ЛОДКА Среднюю плотность подводной лодки можно подобрать так, чтобы она плавала внутри жидкости, всплывала или «тонула» – опускалось на дно. У подводной лодки есть балластные цистерны. Когда они наполняются морской водой, субмарина тяжелеет и погружается в воду. Когда резервуары опустошаются, субмарина становится легче, поднимается и держится на поверхности. 16 § 53,54. Плавание судов. Воздухоплавание. 17 «КАРТЕЗИАНСКИЙ ВОДОЛАЗ» 18 ЗАДАНИЯ № 1. Как располагаются жидкости (вода, ртуть, керосин) в сосуде? № 2. Как располагается деревянное тело (плотность которого равна 900 кг/м3), в воде, машинном масле, керосине и смеси воды с маслом? № 3. В сосуд, содержащий воду, керосин и жидкий растворитель (плотность которого равна 1595 кг/м3), опущены три шарика: парафиновый, пробковый и стеклянный. Как расположены шарики? Домашнее задание § 52, упр. 27 (5,6). Задание стр. 154,156. Спасибо за урок!!! так себе понравилось не понравилось 20