"Üzən cisimlərin şərtləri" dərsi üçün təqdimat (7-ci sinif) Mövzu üzrə fizika dərsi üçün təqdimat (7-ci sinif). "Üzmə orqanlarının şərtləri" mövzusunda təqdimat Üzgüçülük orqanlarının təqdimatı

  • 10.01.2024

İş Perm ərazisi, Ocher şəhəri, “OSOSH No 3” Bələdiyyə Təhsil Müəssisəsinin birinci kateqoriyalı fizika müəllimi tərəfindən aparılmışdır.

Bavkun Tatyana Nikolaevna


  • Niyə düymə və ya mismar suya batır, amma böyük gəmilər suyun səthində üzür?
  • Tarixi istinad.
  • Qanunun formalaşdırılması.
  • Bu qanunun riyazi ifadəsi.
  • Qanunun etibarlılığını təsdiq edən təcrübələr.
  • Qanundan praktiki istifadə üsulu.

Arximed (e.ə. 287-212) - ən böyük qədim yunan alimi və ixtiraçısı. O, Arximed vintini icad etdi və suda çəkərək ərintinin tərkibini təyin etdi. O, rıçaq qaydasını qurdu və hidrostatika qanununu kəşf etdi.


Tarixi məlumatların davamı:

Arximedin qaldırıcı qüvvənin bədənin həcmindəki mayenin ağırlığına bərabər olduğunu kəşf etməsi ilə bağlı bir əfsanə var. O, Sirakuzalı padşah Hieronun (e.ə. 250) ona verdiyi tapşırığı fikirləşdi. Arximedə tapşırılmışdı ki, tacı sındırmadan onun içində çirklərin olub-olmadığını öyrənsin. Və sonra bir gün......


Evrika! Evrika!

Mən tapdım!


Tarixi məlumatların davamı

Arximed bu problemi həll edərkən belə nəticəyə gəldi: mayedən ağır olan cisimlər onun içinə endirilərək dibinə çatana qədər getdikcə daha dərinə batır və mayenin içində olarkən cisimlərin həcmində alınan mayenin çəkisi qədər çəki itirirlər.





Bədəni qaldırdıqdan sonra onun altına tökmə borusu səviyyəsinə qədər maye ilə doldurulmuş bir tökmə qabı qoyun.

Bütün bədən mayeyə batırılır. Harada həcmi bədənin həcminə bərabər olan mayenin bir hissəsi tökülür tökmə qabından şüşəyə.

Yay göstəricisi yüksəlir, maye içərisində bədən çəkisinin azaldığını göstərir.


Eksperimental əsaslandırmanın davamı:

Bir stəkandan bir vedrəyə maye töksəniz, bədən tərəfindən dəyişdirilmiş maye, onda yay göstəricisi ilkin vəziyyətinə qayıdacaq.

Təcrübə əsasında belə qənaətə gəlmək olar Tamamilə mayeyə batırılmış cismi itələyən qüvvə bu cismin həcmindəki mayenin çəkisinə bərabərdir.


Arximed qanunu.

"Mayeyə batırılmış bir cisim, bu cismin yerindən çıxardığı mayenin ağırlığına bərabər olan qaldırıcı qüvvəyə məruz qalır."


Bu qanun mayenin sıxlığı g w ilə bədənin V mayesinə batırılmış bədənin həmin hissəsinin həcmi arasındakı əlaqəni, birbaşa mütənasiblik şəklində əlaqəni göstərir.

F A ='P f = g m f = g g f V bədən


1. Üzgüçülük orqanları:

Cazibə qüvvəsi F Arximed qüvvəsindən F A azdırsa.


Üzgüçülük orqanları: Bədən mayenin səthində üzür və ya yuxarı üzür.


2. Üzən cisimlər:

Cazibə qüvvəsi F Arximed qüvvəsinə bərabərdirsə F A .


Bir cisim mayenin hər hansı bir yerində tarazlıqdadır və ya mayedə üzəndir.


3. Üzən cisimlər:

Bədən dibinə çökür və ya boğulur.

Cazibə qüvvəsi F Arximed qüvvəsindən F A böyükdürsə.



5. Gəmilərin üzməsi:



Dərsin mövzusu: Üzən cisimlər

  • Dərsin mövzusu: Üzən cisimlər
  • Dərsin məqsədi: doğaçlama vasitələrindən keçmək üçün sal hazırlamaq nümunəsindən istifadə edərək nəzəriyyəni təcrübəyə tətbiq etmək bacarıqlarını aşılamaq.
  • Avadanlıqlar: multimedia proyektoru, sal hazırlamaq üçün boşluqlar, su ilə bir qab, viburnum meyvələri, 2 vərəq alüminium folqa, duz, kartof.
  • Dərsin gedişi: 1.Arximed qanununun təkrarı və üzən cisimlərin şərtləri.
  • 2.Şagirdlərə sal düzəltmək üçün nəyi bilməli olduqlarını izah edin
  • 3. Salın istehsalı üçün lazım olan parametrlərin hesablanması.
  • 4. Salın düzəldilməsi və onun üzmə qabiliyyətinin yoxlanılması.
Şagirdlərin frontal sorğusu
  • 1.Uşaqlar, gəlin Arximed qanununu xatırlayaq. Asya isteyirsen.
  • Gəlin.
  • Asya: Maye və ya qaza batırıldıqda, yerdəyişən mayenin və ya qazın çəkisinə ədədi olaraq bərabər, şaquli olaraq yuxarıya doğru bir qaldırıcı qüvvə hərəkət edir. Şəkildəki qüvvələr bunlardır
  • Bu ifadəni riyazi olaraq kim yazacaq? Tənzil istəyirsən? Gəlin.
Tənzilya lövhədə Arximed qanununu yazır:
  • Tənzilya lövhədə Arximed qanununu yazır:
  • Fa=ρлgV
  • Yaxşı, otur.
  • İndi düstura baxaraq deyin ki, Arximed qüvvəsi nədən asılıdır? Məryəm.
  • Məryəm - Düsturdan aydın olur ki, Arximed qüvvəsi nə qədər çox olarsa, mayenin sıxlığı və cismin həcmi də bir o qədər çox olar. Şəkil Arximed qüvvəsinin mayenin sıxlığı ilə necə artdığını göstərir.
  • Benzin su civəsi
.
  • Sağ olun, oturun.
  • İndi mənə üzən cisimlərin vəziyyətini deyin.
  • Elvira - Arximed qüvvəsi ilə bədənin cazibə qüvvəsinin bərabərliyi bədənin üzməsi üçün şərtdir. Bir mayenin içərisində yerləşən cismə iki qüvvə təsir edir: şaquli olaraq aşağıya yönəldilmiş cazibə qüvvəsi (Ft) və yuxarı yönəlmiş Arximed qüvvəsi (Fa).
  • Yaxşı, Elvira, otur.
  • Zülfiyyə yazılanları lövhəyə yazır.
  • Zülfiyyə yazır:
  • Fa = Ft
.
  • Tamamilə mayeyə (qaz) batırılmış cismi itələyən qüvvə bu cismin həcmindəki mayenin (qazın) çəkisinə bərabərdir.
  • ρлgV=mg
  • Hər hansı bir cisim suda üzür, çünki bədənin sualtı hissəsinin yerindən çıxardığı suyun çəkisi havadakı yüklə bədənin ağırlığına və ya yüklə bədənə təsir edən cazibə qüvvəsinə bərabərdir.
Sal parametrlərinin hesablanması
  • Yaxşı, indi hesablamalara keçək, mənə fəal kömək edəcəksən.
  • Beləliklə, biz öz biliklərimizdən istifadə edərək insanı qaldıracaq bir sal qurmalıyıq. Adamın çəkisini ölçəcəyik. Biz qalay əsgəri şəxs kimi qəbul edəcəyik. Sal üçün material taxta lamellər olacaq, ondan sal toxuyacağıq. Bunun üçün biz bilməliyik ki, neçə lamel götürək. Və beləliklə başlayırıq. Salın qaldırma qüvvəsi Arximedin qüvvəsi ilə salın özünün çəkisi arasındakı fərqdir. Qaldırma qüvvəsi əsgərin ağırlığına bərabər olmalıdır.
Sal həcminin hesablanması
  • Fa-mg=Fп
  • Fa=ρлgV
  • m= ρсV
  • V=NV0
  • Fп= ρв gNV0- ρс gNV0
  • Fп=g NV0(ρв- - ρс) , deməli bizdə var
Bir relsin həcminin hesablanması
  • Kesiti kvadrat və yan tərəfi relsin uzunluğu ilə 1 sm olarsa
  • 20 sm, sonra onun həcmi olacaq V0 =2*10-5 m3.
  • Buradan lövhələrin sayını tapırıq:
  • N=0,5*105 m3. Bir qalay əsgərinin çəkisi 0,5 N. Bu məlumatlara görə N-i hesablayaq. N=5 alırıq. İndi bizə neçə lamel lazım olduğunu bilirik. Məryəmlə Zülfiyyə salı yığsınlar, şalvarları götürüb kəndirlə bağlasınlar.
Şagirdlər tərəfindən sal yığılması Şagirdlər tərəfindən təcrübələrin nümayişi
  • Onlar salı yığarkən gəlin bir neçə təcrübə nümayiş etdirək və qalanları suallara cavab versinlər.
  • 1. Kartof ilə təcrübə:
  • Elvira nümayiş etdirir:
  • İki qabda kartof, ixtiyarınızda olan su və başqa bir şey var, ondan sonra kartof üzəcək. Bunun nə olduğunu bizə deyin və biz kartofun üzdüyünə əmin olaq. Təcrübə:
  • stəkana kartof qoyun və maye əlavə edin
  • Kartof niyə üzür?
Kartof təcrübəsi
  • Təcrübə:
  • kartofu stəkana qoyun və maye əlavə edin
  • Kartof niyə üzür?
Elvira təcrübə nümayiş etdirir Kartofun üzmə səbəbinin izahı
  • Duzunu həll etdik, suyun sıxlığı kartofun sıxlığından çox oldu və yuxarı qalxdı.
  • Düzdü Asiya
  • 2. Viburnum meyvəsi ilə təcrübə. Asiya nümayiş etdirir. Bir stəkan təzə qazlı suya bir viburnum meyvəsi atıram. Köçürdüyü sudan bir qədər ağırdır və dibinə batacaq. Amma tezliklə viburnum meyvəsi yuxarıya doğru üzür.
Viburnum meyvəsi yuxarı qalxmağa başlayır.
  • Hava qabarcıqları viburnum meyvəsinə yapışır və onu ponton kimi yuxarı qaldırırlar, yuxarıda qabarcıqlar partlayır və aşağı düşür və s. Sualtı qayıq belə üzür.
  • Düzdü, sağol Tənzilya.
  • 3.Tənzilya qayıqla təcrübəsini nümayiş etdirəcək.
Tanziley qayığının üzmə qabiliyyətinin nümayişi
  • Baxın, iki eyni folqadan mən bu folqadan qayıq və top düzəldirəm və onları suya endirirəm.
.
  • Gördüyünüz kimi, qayıq üzür, lakin eyni çəkidə bir top batır. izah edin.
Dülgərlərimiz salı bitirdilər. baş verdi? İndi onu suya endirin və əsgəri sal üzərinə qoyun. Nə olub?Əsgər bir sal üzərinə yüklənir
  • Əsgərin olduğu sal batmaz. İndi sən özünü inandırdın və zəhmətin boşa getmədi.
  • İndi sal üçün hansı ağacı götürməyin daha yaxşı olduğunu öyrənək.
  • Məryəm: düsturdan
  • Fп =g NV0(ρl- ρd)
  • Açıqca görünür ki, qaldırıcı qüvvə daha çox olacaq, ağacın sıxlığı nə qədər aşağı olarsa. Buna görə də, daha az sıxlığı olan quru lamellər və taxta almaq məsləhətdir.
Nəticələr və d/z
  • Beləliklə, hamımız salın parametrlərini hesablamaq üçün praktiki olaraq biliklərimizi tətbiq etdik. Bütün iştirakçılara təşəkkür edirik.
  • D/Z § 50, suallar
  • Parafinin və ya pozanın sıxlığını suyun sıxlığı ilə müqayisə edə biləcəyiniz sadə bir təcrübə ilə gəlin. Bu təcrübəni sınayın və boşluqları dolduraraq aşağıdakı çıxışı yenidən yazın.
  • Parafinin sıxlığı...suyun sıxlığı, çünki...
  • Silginin sıxlığı... suyun sıxlığıdır, çünki...
ədəbiyyat
  • Dərslik f-7 перышкин
  • CD açıq fizika, BENP, BNP
  • Tulçinski Fizikada keyfiyyət məsələləri
  • Perlman əyləncəli fizika
  • Qarasu kənd Bələdiyyə Təhsil Müəssisəsinin Tam orta məktəbinin fizika müəllimi
  • Əliyev H.H.

Məqsədlər: Məktəbliləri mayedə üzən cisimlər fenomeni ilə tanış etmək, üzmə qüvvəsi anlayışını öyrənmək əsasında üzən cisimlər üçün şəraiti öyrənmək. Xüsusi təlim vəziyyətlərində bilikləri tətbiq etmək bacarığını inkişaf etdirin və səbəbləri izah edin: niyə cisimlər bəzi mayelərdə üzür, digərlərində isə batır. Məntiqi düşünmək və yaradıcılıq fəaliyyətini inkişaf etdirmək bacarığı. Öyrənməyə vicdanlı münasibət, yeni şeylər öyrənmək istəyi və öyrənmə üçün müsbət motivasiya və ünsiyyət bacarıqlarını inkişaf etdirin.


Frontal sorğu 1. Üzmə qüvvəsinin mövcudluğunu göstərən hansı hadisələri bilirsiniz? 2. Arximed gücünün dəyərini müəyyən etmək üçün istifadə edilə bilən hansı təcrübəni bilirsiniz? 3. Mayenin polad kürəyə və ona batırılmış eyni kütləli polad lövhəyə təsir etdiyi qaldırıcı qüvvə eynidirmi? 4.Niyə bəzi cisimlər üzür, digərləri isə batır? Niyə mismar suya batır, amma nəhəng gəmi üzür?




Problem Gölün dibindən həcmi 0,1 m³ olan mərmər parçası qaldırılmalıdır. Parçanın kütləsi 300 kq olarsa, bunun üçün hansı qüvvə lazım olacaq? Verilmiş: m=300 kq ρ w =1000 kq/m³ g=10 N/kq V t =0,1 m³ _______________ F-? Həll F A = ​​ρ f g V t F A = ​​1000 kq/m³·10 N/kq·0,1 m³ = 1000 N; F t =m g F t = 300 kq·10 N/kq = 3000 N; F = F t - F A F = 3000 N N = 2000 N. Cavab: 2 kN Məsələ (lövhədə həlli)


Bədən üzər, əgər... Cism tarazlıqdadır, əgər... Cism batarsa... Bu hallarda cisimlərin vəziyyətini izah edin? Cümləni davam etdirin. Sual 6.






F A F t > F A 2. Aşağıya doğru yönəldilmiş cazibə qüvvəsi qaldırıcı qüvvədən azdır "title=" Üç halı nəzərdən keçirək: 1. Aşağıya doğru yönəldilmiş cazibə qüvvəsi yuxarıya doğru yönəldilmiş qaldırıcı qüvvədən böyükdür. Bu halda. , yaranan qüvvə aşağıya doğru yönəlir və cisim batır F t > F A F t > F A 2. Aşağıya doğru çəkilən cazibə qüvvəsi qaldırıcı qüvvədən azdır." class="link_thumb"> 9 !}Üç halı nəzərdən keçirək: 1. Aşağıya doğru yönəlmiş cazibə qüvvəsi yuxarıya doğru yönəldilmiş üzmə qüvvəsindən böyükdür. Bu zaman yaranan qüvvə aşağıya doğru yönəldilir və bədən batırılır. F t > F A F t > F A 2. Aşağıya doğru yönəldilmiş cazibə qüvvəsi yuxarıya doğru yönəldilmiş qaldırıcı qüvvədən azdır. Bu vəziyyətdə, yaranan qüvvə yuxarıya doğru yönəldilir və bədən yuxarı üzür. F t F A F t > F A 2. Aşağıya doğru yönəldilmiş cazibə qüvvəsi qaldırıcı qüvvədən azdır "> F A F t > F A 2. Aşağıya doğru yönəldilmiş cazibə qüvvəsi yuxarıya doğru yönəldilmiş qaldırıcı qüvvədən azdır. Bu zaman yaranan qüvvə. yuxarıya doğru yönəldilir və cisim yuxarıya doğru üzür F t F A F t > F A 2. Aşağıya doğru yönəldilmiş cazibə qüvvəsi qaldırıcı qüvvədən azdır "title=" Üç halı nəzərdən keçirin: 1. Aşağıya doğru yönəldilmiş cazibə qüvvəsi. yuxarıya doğru yönəldilmiş qaldırıcı qüvvədən böyükdür, bu halda nəticə qüvvəsi aşağıya doğru yönəldilir və cisim batırılır F t > F A F t > F A."> title="Üç halı nəzərdən keçirək: 1. Aşağıya doğru yönəlmiş cazibə qüvvəsi yuxarıya doğru yönəldilmiş üzmə qüvvəsindən böyükdür. Bu zaman yaranan qüvvə aşağıya doğru yönəldilir və bədən batırılır. F t > F A F t > F A 2. Aşağıya doğru çəkilən cazibə qüvvəsi qaldırıcı qüvvədən azdır.">!}


Suyun sıxlığı, kq/m 3 Maddənin sıxlığı, kq/m 3 batır və ya batmır Fiziki təcrübə Mayedə üzən cisimlər üçün şəraitin tapılması Alətlər və materiallar: Bir stəkan su, polad, alüminium, mis, ağac, mantar və parafin silindrlər Tapşırıq 1. Bir-bir suya endirin: polad, alüminium, mis, ağac, mantar və parafin silindr. Hansının batdığını, hansının üzdüyünü tapın. 2. Müşahidələrinizin nəticələrini cədvələ yazın: Cədvəli öyrənin və nəticə çıxarın: cisimlər hansı şəraitdə suda batır?




Nəticələr: 1. Bədənin orta sıxlığı ρ avg mayenin sıxlığından ρ l çox olarsa, cisim batır: 2. Cismin orta sıxlığı ρ avg mayenin sıxlığından ρ l az olarsa, cisim yuxarı üzür. : 3. Bədənin orta sıxlığı ρ avg maye sıxlığına bərabər olarsa ρ avg olarsa, bədən ixtiyari dərinlikdə üzür: ρ avg > ρ l ρ avg ρ l ρ avg.






Arximedin bu əsərlərindən biri də “Üzən cisimlər haqqında” essesidir. Bu tərcümənin əlyazması 1884-cü ildə Vatikan Kitabxanasında latın dilinə tərcümədə aşkar edilmişdir. Yunan mətni yalnız 1905-ci ildə tapılıb. Eyni zamanda, Arximed əlyazmasının mətninin təxminən dörddə üçü qorunub saxlanılıb.


Su mühitində yaşayan canlı orqanizmlərin orta sıxlığı suyun sıxlığından az fərqlənir, ona görə də onların çəkisi Arximed qüvvəsi ilə demək olar ki, tamamilə balanslaşdırılmışdır. Bunun sayəsində su heyvanlarının güclü və kütləvi skeletlərə ehtiyacı yoxdur. Eyni səbəbdən su bitkilərinin gövdələri elastikdir. Bu maraqlıdır




Balığın üzmə kisəsi həcmini asanlıqla dəyişir. Balıq əzələlərin köməyi ilə daha böyük bir dərinliyə endikdə və üzərinə su təzyiqi artdıqda, qabarcıq büzülür, balığın bədəninin həcmi azalır və dərinliklərdə üzür. Yuxarı qalxdıqda balığın üzmə kisəsi və həcmi artır və o, səthə çıxır. Balıq dalış dərinliyini belə tənzimləyir. Balığın üzmə kisəsi Bu maraqlıdır






Bir toyuq yumurtasını kran suyuna qoyun. Yumurta batdı və bankanın dibindədir. Bir banka suya bir neçə xörək qaşığı xörək duzu əlavə edin və yumurta üzməyə başlayacaq. Bu niyə baş verir? Gəmilərin naviqasiyası üçün şərt cazibə qüvvəsi ilə gəmidə hərəkət edən Arximedin üzmə qüvvəsinin bərabərliyidir. Mayenin sıxlığı dəyişdikdə (qabda mayenin sıxlığı artar, Arximed qüvvəsi artar və səthdə üzər) üzmə vəziyyəti pozulur.



24 Refleksiya (hər bir şagird üçün kart) Dərs zamanı özümü necə hiss etdim? Bugünkü dərsə dalmağınızın dərinliyinə uyğun bir dərinlikdə gülüş şəkli çəkin. Refleksiya (hər tələbə üçün kart). Dərsi yekunlaşdırmaq. Qiymətləndirmə.


İstifadə olunan mənbələr: diqqətinizə! Müəllif: fizika və informatika müəllimi Z.V. Aleksandrova, Murmansk vilayətinin 5 saylı Peçenqa orta məktəbi, 2009-cu il.

"Üzən cisimlər" mövzusunda dərs üçün təqdimat Suçkova E.V., "MOU" şəhər orta məktəbinin fizika müəllimi. Kozhva, Peçora ÜZÜCÜK CƏDƏMLƏR Su altında dəmir balina, Gecə-gündüz yatmaz balina, Gecə-gündüz su altında, Dincliyinizi qoruyar. 1 Üzən cisimlər üçün şərtlər BƏDƏNİN DAVRANIŞI QÜVVƏLƏR ARASINDAKİ ƏLAQƏSİ RƏQİM Bədən batar Bədən mayenin istənilən yerində üzür (tarazlıqdadır) 2 Təcrübənin nəticələri Mayedəki davranış Cisimlər, maddələrin adları Plastik blok (batar və ya üzür) 100 1300 Taxta blok ≈ 400 ədəd qurğuşun 11300 ədəd alüminium 2700 ədəd polistirol köpük ≈ 20 ədəd rezin qapaq ≈ 1200 ədəd plastilin ≈ 1400 ədəd parafin 900 mantar 240 ədəd flotasiya QÜVVƏLƏR ARASINDA BƏDƏNLƏRİN SıXLIQLARININ DAVRANIŞI ŞƏKİL FT? FA ρBODY? ρMAYE FTRAIN > FA FTRAIN< FА FТЯЖ = FА 4 Машинное масло Как располагаются тела в машинном масле? 5 Плотность какого тела больше? 3 1 2 ВЫВОД: чем меньше плотность тела по сравнению с плотностью жидкости, тем меньшая часть тела погружена в жидкость. 6 В сосудах плавают одинаковые тела. В каком из сосудов находится вода, морская вода, спирт? СПИРТ ВОДА МОРСКАЯ ВОДА ВЫВОД: чем больше плотность жидкости, тем меньшая часть тела погружена в жидкость. 7 Как расположатся несмешивающиеся жидкости в сосуде? Несмешивающиеся жидкости располагаются в сосуде в соответствии со своими плотностями. керосин вода Почему горящий керосин нельзя тушить водой? 8 Жидкости тоже могут плавать 9 МЕРТВОЕ МОРЕ Купаясь в этом море, человек очень мало погружается в воду, находясь как бы на поверхности, поскольку средняя плотность тела человека меньше плотности воды. В нашей стране еще более высокая плотность воды наблюдается в заливе Кара-Богаз-Гол на Каспии и в озере Эльтон. 10 НЕФТЯНЫЕ ПЯТНА Аварии на нефтеналивных танкерах, повреждения плавучих буровых наносят окружающей среде невосполнимый ущерб. Когда нефтяное пятно достигает берега, оно загрязняет пляжи, скалы, и это загрязнение почти невозможно устранить. Существуют специальные составы, которыми посыпают нефтяные пятна, чтобы они утонули. Но в этом случае они загрязняют дно и губят живущие там организмы. 11 ЛЕСОСПЛАВ вид транспортирования леса по воде, при котором используется плавучесть древесины. 12 АРЕОМЕТР - прибор для измерения плотности жидкости Ареометр представляет собой стеклянную трубку, нижняя часть которой заполнена дробью для удержания ареометра в вертикальном положении во время измерений. В верхней, узкой части находится шкала, которая проградуирована в значениях относительной плотности. 13 Можно ли заставить плавать тела, которые в обычных условиях тонут в воде? 14 ПЛАВАНИЕ РЫБ и млекопитающих Средняя плотность живых организмов, населяющих водную среду, близка к плотности окружающей их воды. Это и делает возможным их плавание под водой. Большую роль в передвижении рыб играет плавательный пузырь. Меняя объём пузыря, рыба способна как увеличивать, так и уменьшать действующую на неё выталкивающую силу. Киты регулируют глубину погружения за счет уменьшения и увеличения объема легких. 15 ПОДВОДНАЯ ЛОДКА Среднюю плотность подводной лодки можно подобрать так, чтобы она плавала внутри жидкости, всплывала или «тонула» – опускалось на дно. У подводной лодки есть балластные цистерны. Когда они наполняются морской водой, субмарина тяжелеет и погружается в воду. Когда резервуары опустошаются, субмарина становится легче, поднимается и держится на поверхности. 16 § 53,54. Плавание судов. Воздухоплавание. 17 «КАРТЕЗИАНСКИЙ ВОДОЛАЗ» 18 ЗАДАНИЯ № 1. Как располагаются жидкости (вода, ртуть, керосин) в сосуде? № 2. Как располагается деревянное тело (плотность которого равна 900 кг/м3), в воде, машинном масле, керосине и смеси воды с маслом? № 3. В сосуд, содержащий воду, керосин и жидкий растворитель (плотность которого равна 1595 кг/м3), опущены три шарика: парафиновый, пробковый и стеклянный. Как расположены шарики? Домашнее задание § 52, упр. 27 (5,6). Задание стр. 154,156. Спасибо за урок!!! так себе понравилось не понравилось 20